Dzienniczek uczestniczki- tydzień 1

Z Dzienniczka Uczestniczki kursu „Z wiarą o finansach” – tydzień 1

Zdecydowałam się na ten kurs, bo brakowało mi jasnego i konkretnego podejścia do domowych finansów, zgodnego z moimi wartościami. Nie wiedziałam, co myśleć o pieniądzach. Z jednej strony docierał do mnie przekaz, że Bóg daje nam talenty, więc pomnażając je bogacimy się i nie ma w tym niczego złego. Z drugiej strony nie raz w kościele słyszałam pochwałę ubóstwa, bo „niegodziwa mamona” może stanąć na naszej drodze do zbawienia. Nie dość, że te różne podejścia budziły wątpliwości, to jeszcze brakowało mi konkretnych wskazówek, które pomogłyby mi zarządzać domowymi finansami na co dzień. Dekalog krótko i na temat uczy, jak żyć – szukałam podobnego odpowiednika na temat pieniędzy.

Jak to się stało, że znalazłam się na kursie finansowym Crown? Słyszałam o nim już wcześniej, ale przekonała mnie do niego… książka „Uzdrowienie finansów” Małgorzaty i Wojciecha Nowickich. Czytając o Bożej Ekonomii i prawdziwych historiach osób, które zaufały temu podejściu, zaczęłam przecierać oczy ze zdumienia. Chwilami aż nie mogłam uwierzyć, że Bóg takie cuda potrafi czynić! Wcześniej cuda kojarzyły mi się z uzdrowieniami fizycznymi, wyzwoleniami od chorób czy nałogów. Ale żeby Bóg potrafił uzdrawiać finanse??? Przecież on nawet nie zapewnił godziwych warunków narodzenia Swojemu Synowi! W dodatku dość często słyszałam w kościele o świętych, którzy rozdali swój majątek lub z niego nie korzystali, oddając się całkowicie służbie Bogu. Po co więc Bóg miałby uzdrawiać nasze finanse, skoro Jemu nasza bieda nie przeszkadza. Tak myślałam…

Biblia to między innymi instrukcja obsługi pieniędzy. Twierdzisz, że to herezje? Policzono, że znajduje się w niej ponad 2350 wersetów na ten temat. Nie rozumiałam tylko, po co aż tyle uwagi Bóg poświęcił tej kwestii. Czy jednak dla Niego pieniądze też są istotne? Odpowiedź uzyskałam w pierwszym tygodniu kursu finansowego Crown. Czytając wybrane wersety biblijne byłam zaskoczona, że Bóg chce, abyśmy dobrze radzili sobie z pieniędzmi. Byłam przekonana, że Jego ta sfera naszego życia zupełnie nie obchodzi i że zostawia nas samych z tym problemem. Bóg wie, że nieodpowiedzialne decyzje finansowe doprowadzają nas do ruiny, depresji, pogorszenia relacji z innymi. A Jemu zależy przecież, żebyśmy cieszyli się życiem!

To jednak nie jedyny powód, dla którego tak wiele miejsca Biblia poświęca finansom. Pieniądze nie są ani dobre, ani złe. To od naszego podejścia zależy, jakie im nadamy znaczenie. Jeśli źle dysponujemy majątkiem, wpływa to na naszą relację do Boga. Gdy stawiamy pieniądze na pierwszym miejscu, Bóg niestety musi opuścić podium. Nie ma możliwości, aby było dwóch liderów. Biblia wyjaśnia nam, co robić, aby zarządzając pieniędzmi nie utracić tego, co najważniejsze, czyli bogactwa duchowego.

Na koniec pierwszego tygodnia pojawiło mi się pytanie: „Czy chcę oddać tą dziedzinę Bogu, aby mógł ją uzdrowić?” Ja powiedziałam TAK i rozpoczęłam drugi tydzień kursu.

Ania Sadowska

Absolwentka kursu "Z Wiarą O Finansach",

obecnie współprowadząca nasz program

Autorka bloga "Bezcenna"

www.aniasadowska.com

Zapraszamy do udziału w kursie "Z Wiarą O Finansach".